ZOBU HIGIĒNA
Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem instrumentiem tiek notīrīts baktēriju pilnais aplikums un zobakmens visā mutes dobumā, pat visgrūtāk aizsniedzamajās vietās. Tā ir nepieciešama, lai ilgtermiņā saglabātu veselus, baltus zobus, lai būtu svaiga elpa un veselīgas smaganas.
Mutes dobuma veselībai visnozīmīgākā ir regulāra zobu tīrīšana un diegošana. Tomēr ne vienmēr iespējams notīrīt visu sakrājušos aplikumu, kas laika gaitā pārvēršas zobakmenī.
Regulāra zobu aplikuma noņemšana palīdzēs izvairīties no:
- zobakmens
- zobu kariesa
- periodontīta (zobu balstaudu iekaisuma)
- gingivīta (smaganu iekaisuma)
- zoba zaudēšanas
Vizītes laikā sertificēts zobu higiēnists pamanīs iespējamās problēmas un ieteiks nepieciešamo ārstēšanu vai pārbaudes.
Kā notiek procedūra?
- Ja pacientam ir izteikts zobakmens, sākotnēji tas tiek notīrīts ar ultraskaņas skeileri. Tas ir mehānisks instruments, kas ar ultraskaņas vibrāciju noņem zobakmeni virssmaganu līmenī
- Katrs zobs tiek notīrīts ar rokas instrumentu, jo tikai ar to iespējams piekļūt grūti aizsniedzamās vietās, zemsmaganu rajonā un starpzobu rajonā.
- Kad zobakmens rūpīgi notīrīts, zobi tiek pulēti ar specializētu pastu, kā arī rūpīgi izdiegoti
- Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uzklāj fluora pastu, lai atjaunotu zoba dabīgās aizsargspējas
- Zobu higiēnists katram pacientam individuali piemeklē un iesaka līdzekļus mutes dobuma kopšanai mājās
Pēc mutes dobuma higiēnas iesakām 30 minūtes neēst, nedzert, neskalot mutes dobumu, kā arī stundu nelietot krāsainus dzērienus (sarkanvīns, sulas) un ēdienus (bietes).
Cik bieži procedūra nepieciešama?
Ja ikdienā dzerat melnu kafiju vai tēju, smēķējat vai uzturā lietojat daudz cukura un miltu izstrādājumu, procedūras jāieplāno vismaz reizi pusgadā. Pacientiem ar pastiprinātu zobakmens veidošanos, kā arī ar dažādām neizņemamām zobu restaurācijām (tilti, implanti), smēķētājiem, cukura diabēta pacientiem, periodontīta pacientiem iesakām, ka zobu higiēnists jāapmeklē biežāk nekā reizi pusgadā.
Kad labāk doties pie speciālista – pirms vai pēc zobu labošanas?
Procedūru iesakām veikt pirms zobu labošanas, lai notīrītu visu zobakmeni, kas palīdzēs redzēt visus zobus un to virsmas, jo zobakmens nereti nosedz bojājumus. Tāpat pēc mutes dobuma higiēnas smaganas ir atveseļojušas, neasiņo, kas atvieglo zobu labošanu un garantē kvalitatīvu plombas ievietošanu.